• W roku szkolnym 2023/2024 nasza „Trzystadwunastka” po raz drugi bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy".

      Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz pkt. 1, 2, 4, 8, 10 kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023 / 2024 .

      Autorami projektu są: Paulina Berkowska, nauczycielka z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w Inowrocławiu

      I Mariusz Berkowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Rodu Piastów w Tupadłach oraz instruktor zajęć muzycznych w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu.

      CELE PROJEKTU:

      Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

      Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

      Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

      Cele szczegółowe:

      - promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno

      - rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką

      - współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym

      - wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm - kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych

      - kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku

      - zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie

      - współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

      Szkolny koordynator projektu: Agnieszka Maciątek

      Nauczyciele koordynujący projekt w kl. 4-8: Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko (tak, jak w ubiegłym roku)

      • Dzień Europy 2024 w "Trzystadwunastce"

      • Stało się już tradycją, że co roku w naszej szkole obchodzimy Dzień Europy. W tym roku 18 marca b.r. Z tej okazji oraz w związku z udziałem naszej szkoły w Międzynarodowym  Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy", w tym roku zorganizowaliśmy pod nazwą „Wyspiarskie państwa Europy” konkursy: medialny i plastyczny. Europejskie państwa - wyspy przypisane  zostały poszczególnym poziomom klas i tym właśnie krajom poświęcone były konkursy:

        – kl. VIII – konkursy na temat ISLANDII;

        - kl. VII – konkursy na temat MALTY;

        - kl. VI – konkursy na temat IRLANDII;

        - kl. V- konkursy na temat WIELKIEJ BRYTANII;

        - kl. IV – konkursy na temat WIELKIEJ BRYTANII.

        Wszyscy uczniowie klas 4-8 mogli też wykonać plakat poświęcony jednemu z naszych sąsiadów pt. „Ukraina – nasz sąsiad”.

        Na poszczególnych poziomach klas zostali wyłonione prace laureackie i wyróżnione zarówno w  konkursie na najciekawszy plakat o w/w państwach, jak i najlepszą pracę multimedialną „Wyspiarskie państwa Europy. Prace te można obejrzeć na stronie naszej szkoły w dziale : Dzień Europy w „Trzystadwunastce”, jak i na FB, na profilu naszej placówki.

        Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy zdolności, cierpliwości i odwagi.

        W Międzynarodowym  Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy" w klasach 4-8 uczestniczą:

        Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko.

      • Szkolny konkurs „Miłość niejedno ma imię”

      • Ostatnie czasy codziennie przynoszą nam nieustannie zmieniającą się rzeczywistość i rodzące się istotne pytania o jutro, o bezpieczeństwo, o klimat, rodzinę, o relacje międzyludzkie. Świat się bardzo zmienił w ciągu ostatnich 4 lat i zmieniły się znaczenia wielu słów. Jednym z nich jest MIŁOŚĆ. Nadal możemy ją czuć do różnych osób (nie tylko z rodziny), miejsc (choćby Wasza okolica, ulubiony zakątek, czy ojczyzna), istot, np. do pupila, rozmaitych ludzkich dzieł, dziedzin, czy nawet do siebie (są tacy, którzy kochają tylko siebie). Czasami nawet określone zjawiska pogodowe i przyrodnicze poruszają nasze serca. Zwróciliście uwagę na to, że miłość, serce okazujemy również szykując paczki dla potrzebujących (czy na Gwiazdkę) i pomagając im w jakikolwiek inny sposób? Choćby ustępując w metrze, autobusie, czy pociągu miejsca starszej osobie, kobiecie w ciąży, osobie z niepełnosprawnością, czy innej – potrzebującej takiego wsparcia. Okazujemy ją innym swoją troską, postawą, ciepłymi słowami, tolerancją. Czasami nawet bez żadnych słów, bo „miłość niejedno ma imię”.

        O różnych odmianach miłości pisało dużo polskich poetów, a w lutym przypada bardzo miłe święto poświęcone uczuciu miłości – Walentynki. Z tej okazji 22 lutego odbył się recytatorski konkurs dla klas 4-8, pt. „Miłość niejedno ma imię”. Uczestniczki (udział wzięły same dziewczęta) zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności. Komisja wyłoniła zwyciężczynię – Natalię W. z kl. 5a, dwa drugie miejsca: Gabrielę K. z kl. 4f i Ninę Z. z kl. 4c oraz dwa miejsca 3: Zofię S. z kl. 5f i Łucję B. z kl. 4e.

        Konkurs został zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Poniżej na zdjęciach prezentowane są laureatki konkursu.  Gratulujemy sukcesów

        Organizatorki:

        Marzenna Bala, Irena Nowak,. Joanna Ruszkiewicz-Howorko.

      • Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera

      • Klasa 6c po raz kolejny wzięła udział w akcji „ Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera”  pod hasłem „Walczyli dla nas… zawalczmy dla nich!”

        W tym roku uczniowie przygotowali ozdoby świąteczne i kartki z życzeniami, które trafiły do Kombatantów, Powstańców Warszawskich, Weteranów walk o wolną Polskę.

        Udział w akcji był wyrazem wdzięczności dla tych,  którzy myśleli nie o sobie, a o kolejnych pokoleniach i poświęcali się dla nich w walce. Stał się okazją do kształtowania postawy patriotycznej,  nawiązywania i utrwalania silnych więzi międzyludzkich. Dzieci pokazały troskę, szacunek, empatię, wrażliwość i przypomniały, jak ważna jest pamięć o Kombatantach i jak piękny może być współczesny patriotyzm.

        Organizatorka:  Marzenna Bala z kl. VIC

      • Szkolny Konkurs Recytatorski „Z poezją przez wieki”

      • W dniu 14 grudnia 2023 r., w ramach udziału SP 312 w Międzynarodowym Projekcie „Z kulturą mi do twarzy”, odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 4-8 zatytułowany „Z poezją przez wieki”.  Przesłuchanie kandydatów przez komisję  odbyło się po południu, by jego termin, w miarę możliwości, nie zakłócił obowiązkowych zajęć uczestników.

         Uczniowie z klas 7 i 8 mogli wybrać wiersz z twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a klasy 4, 5 i 6  - wiersz z dorobku poetyckiego Małgorzaty Strzałkowskiej.

        Konkurs przebiegł w miłej atmosferze. Uczniowie prezentujący wybrane utwory byli nagradzani brawami przez widownię, na której znajdowali się ich konkurenci.

        Komisja wyłoniła laureatów:  I, II i III oaz 3 wyróżnienia.

        Dziękujemy wszystkim uczestnikom talentów, odwagi i zainteresowania tak piękną dziedziną, jaką jest poezja. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, również tych, którzy się nie zdecydowali na udział w tym konkursie, do udziału w następnych. Życzymy wszystkim sukcesów!

        Organizatorki:

        Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko.

      • INSCENIZACJE MITÓW GRECKICH

      • W dniu 5 grudnia 2023r. w klasie 5f, w ramach udziału w Międzynarodowym Projekcie „Z kulturą mi do twarzy”, pod opieką p. Marzenny Bali,  odbyły się inscenizacje mitów greckich.
        Wszyscy uczniowie wybierali dowolną postać z mitologii - boga, boginię, herosa, bohatera mitu, za którego się przebierali, przygotowywali atrybuty charakterystyczne dla danej osoby i prezentowali efekty swej pracy przed kolegami, koleżankami z klasy. Wszyscy opowiadali ciekawostki o wybranych postaciach oraz historie z nimi związane. Dzieci doskonale przygotowały się do zadania. Były pod wrażeniem metamorfozy kolegów. Projekt ten pozwolił na utrwalenie wiadomości z mitologii w atrakcyjny sposób. Wszyscy uczyli się od siebie nawzajem, dzielili wiedzą zdobytą na języku polskim oraz historii. W atmosferze zabawy podsumowaliśmy dział dotyczący mitologicznych krain. Na pewno pozostanie na dłużej w pamięci niejedna opowiedziana po raz kolejny historia. Prezentacje stały się okazją do odkrycia talentów aktorskich, oswojenia się z tremą przed publicznymi występami. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru.

        Organizatorka

        Marzenna Bala

      • SZKOLNY KONKURS „BRZECHWA - RECYTUJĘ, MALUJĘ, ŚPIEWAM”

      • W listopadzie uczniowie klas 4-8 mieli w naszej szkole okazję wziąć udział w SZKOLNYM KONKURSIE „BRZECHWA RECYTUJĘ, MALUJĘ, ŚPIEWAM”. 16 grudnia 2023 r. został rozstrzygnięty.

        Konkurs miał 3 kategorie i można było wziąć udział w jednej, dwóch lub trzech kategoriach.  Kategoria 1 polegała na wyrecytowaniu wybranego wiersza Jana Brzechwy, 2 kategoria wymagała od uczestników umiejętności wokalnych – uczniowie śpiewali wybrany utwór Jana Brzechwy. Mogli sięgnąć np. do utworów Brzechwy wykorzystanych w filmie „Akademia Pana Kleksa”. Mogli  też przygotować jakiś rekwizyt/rekwizyty, a nawet dostosować swój ubiór. Mogli śpiewać z własnym nagranym podkładem, bez podkładu muzycznego (a cappella) lub z akompaniamentem  instrumentu. Kategoria 3 polegała na wykonaniu dowolną techniką ilustracji wybranego utwór Jana Brzechwy na formacie A-3. Praca musiała zawierać tytuł utworu Brzechwy, który ilustrowano.

        W każdej kategorii wyłoniono laureatów  oraz przyznano wyróżnienia.

        Dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy wszystkim uczestnikom zdolności i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

        Organizatorki:

        Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko

      • OLIMPUS MITOLOGICZNY

      • W listopadzie w naszej szkole odbyły się, jak co roku konkursy Olimpusa z różnych przedmiotów, w tym Ogólnopolska Każdy test składał się z 30 pytań i przyporządkowanych do nich czterech odpowiedzi, z których co najmniej jedna była prawidłowa. Suma uzyskanych z tych pytań punktów określi poziom wiedzy uczestników i wyłoni laureatów. Każdy uczestnik, niezależnie od zajętego miejsca, otrzyma dyplom uznania. Dla najlepszych przewidziano dyplomy laureata oraz nagrody książkowe.                                                      

        Chętni uczniowie w celu przygotowywania się do w/w Olimpusa mieli zapoznać się z: „Mitologią” Jana Parandowskiego, „Mitami Greków i Rzymian” – Wandy Markowskiej i „Mity greckie” tejże autorki oraz, jako uzupełnienie, z innymi, dowolnymi opracowaniami naukowymi. Olimpiada ta odbyła się równolegle we wszystkich szkołach w dniu 14-11-2023 roku. Prawo do udziału w niej mają zawsze uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów ogólnokształcących, dlatego przeprowadzane są testy o trzech skalach trudności, w tym poziom 1 przeznaczony jest dla klas IV-VI, a 2 dla klas VII-VIII szkoły podstawowej, natomiast 3 – dla licealistów.

        W trakcie konkursu uczniowie rozwiązywali testy. Każdy test składał się z 30 pytań i przyporządkowanych do nich czterech odpowiedzi, z których co najmniej jedna była prawidłowa. Suma uzyskanych z tych pytań punktów określi poziom wiedzy uczestników i wyłoni laureatów. Każdy uczestnik, niezależnie od zajętego miejsca, otrzyma dyplom uznania. Dla najlepszych przewidziano dyplomy laureata oraz nagrody książkowe.                                                      

             Chętni uczniowie w celu przygotowywania się do w/w Olimpusa mieli zapoznać się z: „Mitologią” Jana Parandowskiego, „Mitami Greków i Rzymian” – Wandy Markowskiej i „Mitami greckimi” tejże autorki oraz, jako uzupełnienie, z innymi, dowolnymi opracowaniami naukowymi.

               W naszej placówce zgłosiło się do tego konkursu, do poziomu pierwszego i drugiego, w sumie 15 uczniów. Olimpiada przebiegła bez zakłóceń, co było istotne, ponieważ niektóry uczestnicy startowali tego dnia jeszcze w innych konkursach. Niektóre dzieci są niezmiernie zainteresowane tematyką mitologii greckiej, a także mitologiami innych narodów. Mamy nadzieję, że uczestnicy Olimpusa osiągną wymarzone sukcesy, jak co roku. Z niecierpliwością czekamy na wyniki do stycznia.

        Organizatorzy:

        Marzenna Bala, Irena Nowak, Paweł Tkaczuk.

      • WYSTAWA PRAC UCZNIOWSKICH NAGRODZONYCH W KONKURSIE „BRZECHWA - RECYTUJĘ, MALUJĘ, ŚPIEWAM”

      • W  celu propagowania twórczości wśród uczniów, zachęcania ich do niej oraz propagowania wśród dzieci kultury, w naszej szkole  od 17 listopada b.r,  prezentowane są na wystawie prace laureatów konkursu poświęconego twórczości Jana Brzechwy.  Wystawa cieszy się popularnością wśród uczniów. Na każdej przerwie gromadzili się przy niej  i komentowali prace, które ich szczególnie zainteresowały.  Oceniali trafność konkretnych prac w ukazaniu danego utworu, technikę, pomysłowość i zmysł estetyczny autorów.

        Taka reakcja zachęca do organizowania kolejnych konkursów tego typu. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom w/w konkursu. Brawo!

        Organizatorki:

        Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko

      • HISTORIA POEZJĄ MALOWANA

      • 9 listopada został w naszej szkole rozstrzygnięty   Szkolny Konkurs historyczno-poetycki  "Historia poezją malowana" dla klas 4-8. Wyłoniono  laureatów  I, II i III miejsca.

        Chętni uczniowie mogli przez parę tygodni zgłaszać do organizatorek samodzielnie przez siebie napisane wiersze na temat historii naszego państwa. Mogły one dotyczyć zarówno wydarzeń, dłuższych procesów historycznych, jak i postaci historycznych ważnych dla naszych dziejów - od początków Polski, aż po współczesność.

        Wyłoniono  laureatów  I, II i III miejsca, a ich poezję zaprezentowano na wystawce poświęconej Świętu Niepodległości.

        Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom talentu i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

        Organizatorki:

        Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko

      • „Dzień Niepodległości w moich oczach. Odwaga, przyjaźń, braterstwo.”

      • W dniu 6 listopada 2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkurs plastyczno – historycznego  „Dzień Niepodległości w moich oczach. Odwaga, przyjaźń, braterstwo.”  Uczniowie klas 4-8, którzy chcieli w tym konkursie uczestniczyć i w ten sposób uczcić odwagę naszych przodków walczących o niezależność naszej ojczyzny na przestrzeni wieków mieli składać swoje prace na ręce organizatorek. Konkurs  polegał na indywidualnym stworzeniu przez uczestników pracy plastycznej przedstawiającej ważne miejsce, wydarzenie, proces historyczny, czy też osoby związane, Waszym zdaniem, z istotnymi wydarzeniami historycznymi dotyczącymi naszego kraju (do wyboru) od X w. do czasów współczesnych, które miały wpływ na bieg historii Polski i utrzymanie lub odzyskanie  niepodległego bytu naszego kraju. Prace swoje młodzi artyści mogli wykonać techniką dowolną - od kolarzu po grafikę komputerową włącznie.

        Komisja wyłoniła 3 laureatów i przyznała 1 wyróżnienie. Prace te zaprezentowano na wystawce poświęconej Świętu Niepodległości.

        Gratulujemy zarówno autorom wyróżnionych prac, jak i wszystkim uczestnikom.

        Organizatorki :

         Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko

         

      • "Z kulturą mi do twarzy”

      • W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego  "Z kulturą mi do twarzy” została przygotowana w naszej placówce, by uczcić Święto Niepodległości, wystawka prac uczniów klas 4-8 wykonanych na konkursy związane z tym świętem. Można obejrzeć część prac uczniowskich na I piętrze naszej szkoły. W/w konkursy to: szkolny konkurs historyczno- poetycki pt.” Historia poezją malowana” oraz szkolny konkurs plastyczno – historyczny pt. „Dzień Niepodległości w moich oczach. Odwaga, przyjaźń, braterstwo.”

         Organizatorki:    Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko.

      • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy”

      • W bieżącym r. szk. nadal uczestniczymy w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym  "Z kulturą mi do twarzy”.  Ze starszych klas przystąpiły do niego p. Marzenna Bala, p. Irena Nowak i p. Joanna Ruszkiewicz-Howorko. W jego ramach  kontynuowaliśmy  w  naszej szkole patriotyczny projekt - Dzień Wielkich Polek i Wielkich Polaków. Odbył się on 9 października. Chętni uczniowie przybliżali innym uczniom sylwetki wybranych przez siebie postaci historycznych zasłużonych dla naszej Ojczyzny. Mogli wybrać dowolną postać . Uczennice i uczniowie  upodobnili się do wybranej postaci wykorzystując odpowiedni ubiór, wykonane przez siebie rekwizyty i stosując charakteryzację  oraz reklamowali  wybranego bohatera/bohaterkę  swoją osobą przez cały szkolny dzień. Potrafili też przedstawić najważniejsze informacje o prezentowanej postaci. Nasza „kolorowa szkoła”  stała się jeszcze bardziej barwna. W czasie przerw można było się w niej natknąć zarówno na Mieszka I, Mikołaja Kopernika, jak i na Emilię Plater czy Lecha Wałęsę.  Dzieci uczyły dzieci, propagując niezwykłe postacie z naszej długiej historii. Mamy nadzieję, że tradycja organizowania tej ciekawej imprezy nie zginie w naszej szkole.

         Organizatorzy

        • Olimpus Mitologiczny 2022

        • 14 listopada b. r. szk., na 7 lekcji, chętni uczniowie z klas 4-8, w ramach Projektu „z kulturą mi do twarzy”,  wzięli udział w Olimpusie Mitologicznym.  W sumie, w tej olimpiadzie wzięło udział 25 uczniów. Jej celem jest popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. Nasza szkoła bierze w niej udział od lat i wielokrotnie doczekała się laureatów. Olimpiada jest formą testów dla szkół podstawowych o dwóch skalach trudności:

          poziom 1 - klasy IV-VI szkoły podstawowej, poziom 2 - klasy VII-VIII szkoły podstawowej. Każdy test składał się z 30 pytań i przyporządkowanych do nich czterech odpowiedzi, z których co najmniej jedna była prawidłowa. Suma uzyskanych z tych pytań punktów określi poziom wiedzy uczestników i wyłoni laureatów. Każdy uczestnik, niezależnie od zajętego miejsca, otrzyma dyplom uznania. Dla najlepszych przewidziano dyplomy laureata oraz nagrody książkowe.                                                      

          Chętni uczniowie w celu przygotowywania się do w/w Olimpusa mieli zapoznac się z: „Mitologią” Jana Parandowskiego, „Mitami Greków i Rzymian” – Wandy Markowskiej i „Mity greckie” tejże autorki oraz, jako uzupełnienie, z innymi, dowolnymi opracowaniami naukowymi.     

          Doczekaliśmy się dwóch laureatów. W klasach IV-VI laureatem został Gabriel Sz., a w klasach VII-VIII – Michał W.   

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Olimpusie Mitologicznym i życzymy wszystkim sukcesu.                                                                                                                                                                            

          ORGANIZATORZY:   Marzenna Bala, Irena Nowak i Paweł Tkaczuk

             

        • Kuratoryjny Konkurs Filozoficzny „W drodze ku mądrości”

        • 5 grudnia 22r. p, Irena Nowak zorganizowała w naszej szkole I etap Interdyscyplinarnego Konkursu  Filozoficznego „W drodze ku mądrości”(w ramach działań związanych z uczestnictwem SP312 w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy”). Konkurs ów należy do konkursów kuratoryjnych. Do następnego etapu tego niełatwego konkursu  dostał się uczeń klasy 8k, Michał Wojewnik. Życzymy Michałowi  dalszych sukcesów.

          Członkowie Komisji Konkursowej:

          Irena Nowak,  Marzenna Bala, Iwona Misiek-Szkop

             

        • Wydanie „Tomiku poezji dziecięcej SŁOWEM MALOWANE. OCZYMA DZIECKA ŚWIAT MALOWANY”

        • W listopadzie b. r. szk. został wydany tomik poezji uczniowskiej zatytułowany  „Słowem malowane. Oczyma dziecka świat malowany” związany z udziałem naszej szkoły w Projekcie „Z kulturą mi do twarzy” i 40-leciem naszej placówki.  Znalazły się w nim zarówno utwory naszych obecnych uczniów, jak i naszych absolwentów. Dzieci mogły poświęcić swoje utwory zarówno otaczającemu ich światu, jak i uczuciom, codziennym sprawom, ojczyźnie, czy szkole. Uczniowie w swych utworach udowadniali, że są świetnymi obserwatorami, że są wrażliwi, kreatywni, empatyczni i potrafią bardzo trafnie posługiwać się swoją mową ojczystą. Udowadniali, że nasz kraj jest piękny, wspaniały i ciekawy, że ma bogatą kulturę, a młodzi mieszkańcy bardzo kochają swoją rodzinę oraz zarówno swoją małą, jak i dużą Ojczyznę, w tym swoja szkołę. Nie są też obojętni na to, co się dzieje poza granicami Polski. Mimo młodego wieku autorów, niejedno dziecięce sformułowanie może zachwycić. Wiersze zebrane w prezentowanym na terenie szkoły zbiorku dowodzą, że wśród młodych pokoleń istnieją takie talenty poetyckie, które będą nas również zachwycały, kiedy wejdą w dorosły wiek, a polska poezja z pewnością nie zaginie.

          Marzenna Bala i Irena Nowak

          Tomik poezji poczatek.pdf

          Tomik poezji.pdf

           

             

        • „Z POEZJĄ PRZEZ WIEKI”

        • W dniu 19 grudnia 2022r. odbył się w naszej szkole, w ramach udziału szkoły  w projekcie „Z kulturą mi do twarzy”,  szkolny konkurs recytatorski poświęcony twórczości polskich poetów z różnych epok pt. Z POEZJĄ PRZEZ WIEKI dla klas 4-8. W tym r. szk. uczniowie klas 4 i 5 prezentowali wybrany wiersz Ignacego Krasickiego, a z klas 6-8 - Agnieszki Osieckiej (w tym roku przypadała 25 rocznica jej śmierci). W jej przypadku mogli wybrać również teksty piosenek, których była autorką. W klasach młodszych wyłoniono trzy pierwsze miejsca i trzy wyróżnienia, a w klasach starszych pierwsze i drugie miejsce oraz wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom odwagi i talentu oraz życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.

          Organizatorkami tego konkursu były Marzenna Bala, Irena Nowak i Joanna Ruszkiewicz-Howorko.

           

          https://sp312waw.edupage.org/album/#photos:album:534

        • Lubimy teatr – wizyta w teatrze

        • W ramach międzynarodowego projektu „Z kulturą mi do twarzy” 2 grudnia 2022r. klasy 5c i 5d pojechały do teatru Capitol na przedstawienie „Dreams”.

          Uczniowie obejrzeli i wysłuchali historii o marzeniach młodych ludzi, którzy mimo przeciwności chcą realizować swoje cele i plany. Była to także opowieść o relacjach rodzica i dziecka, nauczyciela i ucznia, współczesnych problemach i wyzwaniach, przed którymi stoją dzieci, młodzież i dorośli. Pełne refleksji dialogi, piękne, wzruszające piosenki z przesłaniem i znakomita gra młodych aktorów pokazały, jak ważne jest poczucie własnej wartości, samoakceptacji i wiary w siebie.

          Po przedstawieniu uczniowie mogli wejść na scenę, przywitać się z aktorami, zadawać pytania, zrobić pamiątkowe zdjęcia, zdobyć autografy i spojrzeć na publiczność z innej perspektywy. Zobaczyli teatr od kulis. Tę ważną opowieść o marzeniach i pasjach trafnie podkreślają słowa, które mogą być przesłaniem dla nas wszystkich:

          „Nigdy nie daj się  ocenić jednakową miarą, bo to co wnosisz i kim chcesz być nie podlega ocenie”.

            

           

          https://sp312waw.edupage.org/album/#photos:album:533

        • Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP

        • Dnia 20 października 2022r. uczniowie klasy 5c wraz ze swoją wychowawczynią, p. Marzenną Balą,  w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”, uczestniczyli w warsztatach „Sprawdzam! Laboratorium autentyczności banknotów”.

          Dzieci uczyły się odróżniać banknot prawdziwy od podrobionego, co wymagało poznania różnych typów zabezpieczeń. Podczas warsztatów w sali edukacyjnej dowiedziały się, jak są zabezpieczone banknoty, które zabezpieczenia widać gołym okiem, a które są ukryte. Uczniowie dowiedzieli się też, co powinni zrobić, jeśli obawiamy się, że mamy fałszywy banknot. Warsztaty zakończyło ułożenie z puzzli dwóch banknotów: autentycznego i fałszywego. Na podstawie zdobytej wiedzy o zabezpieczeniach dzieci wspaniale poradziły sobie z tym zadaniem. Następnie uczestnicy odbyli edukacyjną wędrówkę po salach wystawowych. W gabinetach stylizowanych na laboratoryjne stoły zostały umieszczone wzory autentycznych banknotów oraz falsyfikaty, co pomagało je porównać. Za pomocą światła białego i ultrafioletowego można było sprawdzić autentyczność banknotów. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w animacji „Spotkanie z pieniądzem”, gdzie mogli wirtualnie zgromadzić fortunę i po wykazaniu się cierpliwością usypać przysłowiową górę złotych monet.

          Podczas tych edukacyjnych warsztatów dzieci poszerzyły wiedzę z zakresu roli pieniądza, sposobu, w jaki pomaga w codziennym życiu.

               

        • Wycieczki do Zamku Królewskiego

        • Uczniowie naszej szkoły lubią odwiedzać Zamek Królewski. W b. r. szk. już parę klas odwiedziło to wspaniałe Muzeum.  Przykładem może tu być wycieczka kl. 5c.

          P. Marzenna Bala, w dniu 3 listopada 2022r.,  w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”, udała się do Zamku Królewskiego z klasą 5c na zajęcia dydaktycznych zatytułowane „Motywy antyczne”.

          Podczas zajęć uczniowie poszukiwali śladów antyku we wspaniałych wnętrzach Zamku Królewskiego. Piękne obrazy i rzeźby z królewskiej kolekcji przybliżały dzieciom barwny świat mitologii Greków i Rzymian. Marmurowy Apollo, władczy Zeus, mądra Atena czy piękna Afrodyta stawali się punktem wyjścia do rozmów o kulturze i sztuce tamtych czasów. Była to też doskonała okazja do utrwalenia wiedzy o mitach. Przytaczane historie o bogach i greckich bohaterach stawały się z kolei okazją do bogacenia zasobu słownictwa i motywowały do wypowiadania się z dbałością o kulturę słowa. Na zakończenie uczniowie otrzymali karty pracy, gdzie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii.

          Wycieczka umożliwiła dzieciom bezpośredni kontakt z dziełami sztuki i poszerzyła wiedzę z zakresu mitologii. Praca w grupach podczas wyjaśniania znaczenia frazeologizmów pozwoliła też na integrację zespołu i zabawę dydaktyczną. 

            

        • Inscenizacje mitów greckich na lekcjach języka polskiego

        • W dniach 21-25 listopada 2022r. w klasach piątych, w ramach udziału w międzynarodowym projekcie „Z kulturą mi do twarzy”, pod opieką p. Marzenny Bali,  odbyły się inscenizacje mitów greckich.

          Wszyscy uczniowie wybierali dowolną postać z mitologii – boga, boginię, herosa, bohatera mitu, za którego się przebierali, przygotowywali atrybuty charakterystyczne dla danej osoby i prezentowali efekty swej pracy przed kolegami, koleżankami z klasy. Wszyscy opowiadali ciekawostki o wybranych postaciach oraz historie z nimi związane. Projekt ten pozwolił dzieciom na utrwalenie wiadomości z mitologii w atrakcyjny sposób. Wszyscy uczyli się od siebie nawzajem, dzielili wiedzą zdobytą na języku polskim oraz historii i doskonale przy tym bawili. W atmosferze zabawy podsumowaliśmy dział dotyczący mitologicznych krain. Na pewno pozostanie na dłużej w pamięci niejedna opowiedziana po raz kolejny historia. Prezentacje stały się okazją do odkrycia talentów aktorskich, oswojenia się z tremą przed publicznymi występami. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru.

          Inscenizacje mitów greckich na lekcjach języka polskiego

           

        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

        • Pod opieką p. Joanny Ruszkiewicz-Howorko uczniowie klasy 6G z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji (16 listopada), w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy”, przygotowali 7 listopada specjalną wystawę, której celem było przypomnienie społeczności naszej szkoły o tym ważnym dniu, a tym samym  o otwartości na poznawanie bogactwa i różnorodności kultur na całym świecie oraz pielęgnowanie szacunku, wyrozumiałości, akceptacji, życzliwości i empatii w stosunku do drugiego człowieka.

          Międzynarodowy Dzień Tolerancji

        • Szkolny konkurs recytatorski dla klas czwartych „Wiersze Marii Konopnickiej”

        • W związku z trwającym rokiem Marii Konopnickiej oraz udziałem naszej szkoły w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy”, 17 listopada w SP 312 odbył się  szkolny konkurs recytatorski dla klas czwartych zatytułowany „Wiersze Marii Konopnickiej”. Celem konkursu było jak najszersze zapoznanie uczniów z twórczością patronki 2022r. oraz doskonalenie umiejętności uczniów w recytacji, pobudzanie kreatywności i  przełamywanie ich trudności w publicznych wystąpieniach – występowali przed komisją i widownią złożoną z uczestników konkursu.  Chętne dzieci przygotowały dowolny wiersz Marii Konopnickiej i w dowolny sposób go interpretowały w czasie konkursu. Wyłoniono 3 laureatów i 5 uczniów wyróżniono. Gratulujemy umiejętności i odwagi wszystkim uczestnikom.

          Organizatorzy: Marzenna Bala, Irena Nowak, Joanna Ruszkiewicz-Howorko

          „Wiersze Marii Konopnickiej”

        • KONKURS ORZEŁ BIAŁY

        • W b. r. obchodzimy wiele patriotycznych rocznic, m. in. 275-lecie urodzin i 200-lecie śmierci Józefa Wybickiego, który 225lat temu stworzył Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, czyli w tym samym roku, kiedy Legiony te powstały. 4 zwrotki tej pieśni, jak wiadomo, zostało, jako "Mazurek Dąbrowskiego", naszym hymnem narodowym 95 lat temu, w 1927 r. Zbieżności te spowodowały, że rok 2022 został ogłoszony Dniem -m. in.- Józefa Wybickiego.  Józef Wybicki był wielkim patriotą. Dla Polaków kwestia niepodległości Ojczyzny zawsze leżała na sercu, a symbolem tej niepodległości dla nich wszystkich było godło naszego kraju – biały orzeł.

                 Z okazji wspomnianych rocznic, a także by uczcić Święto Niepodległości, w ramach Projektu „z kulturą mi do twarzy”, ogłoszony został szkolny konkurs plastyczny na najpiękniejsze wykonanie naszego współczesnego godła metodą wyklejania obrazu z kulek z bibuły. Format pracy A-3. Spośród dostarczonych na konkurs prac wyłoniono trzy prace laureackie i 5 wyróżniono. Prace  te zostały zaprezentowane na wystawie poświęconej Świętu Niepodległości.

          Organizatorzy

          Marzenna Bala i Irena Nowak

        • WYSTAWA NAGRODZONYCH PRAC UCZNIOWSKICH Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

        • W ramach Projektu „z kulturą mi do twarzy” i by uczcić Święto Niepodległości, na I piętrze naszej szkoły powstała wystawa uczniowskich prac  nagrodzonych w szkolnym konkursie historyczno-plastycznym „ORZEŁ BIAŁY” oraz wybranych plakatów poświęconych odzyskaniu niepodległości wykonanych przez naszych uczniów. Zapraszamy do oglądania prac.

          Organizatorzy:

          Irena Nowak i Marzenna Bala

            

        • Wystawa wierszy uczniów i absolwentów naszej szkoły zamieszczonych w „Tomiku poezji uczniowskiej 2022”

        • W ramach Projektu „z kulturą mi do twarzy” i by uczcić 40-lecie naszej placówki, na I piętrze naszej szkoły p. Marzenna Bala i p. Irena Nowak przygotowały 22. 11. 22r. wystawę wierszy napisanych przez obecnych uczniów oraz absolwentów „kolorowej szkoły”. Zawartość tomiku poezji  uczniowskiej można również obejrzeć na stronie szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z poezja uczniowską. .

             

        • POWIATOWY KONKURS MITOLOGICZNY „MITOZNAWCA”

        • W ramach udziału szkoły  w projekcie „Z kulturą mi do twarzy”, 9 listopada 2022r. odbył się I Powiatowy Konkurs Mitologiczny „Mitoznawca” adresowany do uczniów warszawskich szkół podstawowych z klas 4-6. Konkurs ten w naszej szkole zorganizowała p. Marzenna Bala. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali test wiedzy składający się z 30 pytań otwartych i zamkniętych. Musieli wykazać się wiedzą na temat greckich bogów, ich atrybutów, zapoznać się z mitami o Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Minotaurze, Syzyfie, Demeter i Korze. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci w zakresie mitologii i frazeologii, pogłębianie wiedzy o kulturze klasycznej oraz promowanie uzdolnień. Do drugiego etapu, mającego formę pracy pisemnej, zakwalifikowało się dwie uczennice. Zadaniem uczestników będzie napisanie tekstu w wybranej formie na temat podany przez organizatora. Ocenie podlegać będzie pomysłowość, oryginalność treści, walory artystyczne, poprawność językowa i stylistyczna. Konkurs promuje szerokie zainteresowania humanistyczne, wyłania i wspiera uczniów w rozwijaniu wiedzy, pozwala na podnoszenie kompetencji w zakresie tworzenia własnych tekstów.

               

        • ŚPIEWAMY ROTĘ I MAZURKA DĄBROWSKIEGO

        • 11 listopada  obchodzimy Święto Niepodległości. W przeddzień, uczniowie, ubrani odświętnie na galowo, wraz z nauczycielami, wszyscy jednocześnie, choć w swoich salach, o określonej godzinie odśpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej oraz „Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego. W ten sposób uczciliśmy to ważne dla wszystkich Polaków święto oraz podkreśliliśmy fakt, że patronami tego roku są m. in. Józef Wybicki i Maria Konopnicka. Wybicki to autor słów "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" później nazywanej "Mazurkiem Dąbrowskiego", a Konopnicka jest autorką "Roty", do dziś jednego z najbardziej znanych i cenionych przez Polaków utworów patriotycznych, który był najpoważniejszym konkurentem „Mazurka Dąbrowskiego” podczas wyborów hymnu odrodzonej Polski. Uroczystość ta związana była nie tylko z kolejnym udziałem naszej szkoły akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”, ale także w Projekcie „Z kulturą mi do twarzy”. Uroczystość była poprzedzona pogadankami na lekcjach języka polskiego, historii i na godzinach wychowawczych na temat treści utworów i okoliczności towarzyszących ich powstaniu. Materiały do pogadanek oraz linki do podkładów muzycznych  przygotowała p. Irena Nowak. W młodszych klasach uczniowie śpiewali z pomocą podkładów muzycznych.

          Organizatorzy

          Irena Nowak i Marzenna Bala

          ŚPIEWAMY ROTĘ I MAZURKA DĄBROWSKIEGO

               

        • DNI POSTACI Z BAJEK I BAŚNI

        • W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który przypada w tym roku  5 listopada (sobota) i udziałem naszej szkoły w Projekcie „Z kulturą mi do twarzy”, w naszej szkole odbyły się 7 i 8  listopada 22 r. Dni Postaci z Bajek i Baśni. Wszyscy chętni uczniowie wybrali pozytywną postać literacką z wybranej przez siebie bajki lub baśni, przebrali się za nią  i reklamowali  ją swoją osobą przez cały ten fantastyczny dzień. Prezentowali swojego bohatera na języku polskim i informowali kto był autorem utworu, z którego wybrana postać pochodziła.

          Szkolne korytarze odwiedziło dzięki temu mnóstwo niezwykłych, a niekiedy fantastycznych gości. Można się było natknąć na mnóstwo księżniczek, wróżek i czarodziejów, spotkać Pana Kleksa, Harrego Pottera, Czerwonego Kapturka i cały peleton innych niezwykłych postaci. Były to bardzo kolorowe, radosne dwa szkolne dni.  Mamy nadzieję, że staną się one w naszej placówce tradycją.  

          DNI POSTACI Z BAJEK I BAŚNI

          Organizatorzy

          Irena Nowak i Marzenna Bala

        • „Słowem malowane. Oczyma dziecka świat malowany”

        • KONKURS

          SŁOWEM  MALOWANE.

          OCZYMA DZIECKA

          ŚWIAT MALOWANY

          Informujemy,  że 31 października b. r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs poetycki „Słowem malowane. Oczyma dziecka świat malowany” związany z udziałem naszej szkoły w Projekcie „Z kulturą mi do twarzy”.  Wyłoniono trzech laureatów i kilku autorów  wyróżniono.  Konkurs polegał na napisaniu jednego lub kilku wierszy o dowolnej tematyce mieszczącej się w tytule konkursu, czyli o bliskich i dalszych rejonach świata, który ich otacza. Wykorzystując wiedzę o Polsce i świecie, o ich historii i współczesności, swoje doświadczenia, obserwacje,  przeżycia, środowisko, tworzyli utwory poetyckie. Snuli refleksje i dzielili się nimi i swoimi uczuciami względem otaczającego ich świata.

          Celem Konkursu było:

          a) rozwijanie wyobraźni twórczej i pobudzenie aktywności artystycznej;

          b) motywowanie do pracy nad rozwijaniem zdolności poetyckich, kreatywności;

          c) promowanie uzdolnionych twórców;

          d) kształtowanie umiejętności językowych i odpowiedzialności za słowo;                                                  

          e) uzmysłowienie uczniom zagadnień związanych z naszą planetą i jej wpływu na ich życie.

          Organizatorkami konkursu były:

          Marzenna Bala i  Irena Nowak

        • Wyjście ósmych klas do kina

        • W październiku p. Krzysztof Wysocki zorganizował wyjście ósmych klas do kina. Klasy te obejrzały 12 października film „Orlęta. Grodno 39”. Film opowiadał o losach Polaków w czasie agresji sowieckiej w 1939 r. Obraz koresponduje z program nauczania klas ósmych. Ponadto przed filmem była lekcja historii, która przybliżyła uczniom specyfikę społeczności mieszkańców polskich miast na Kresach II RP. Zadaniem tego patriotycznego działania było budzenie wśród młodzieży szacunku dla naszych przodków.

        • DZIEŃ WIELKICH POLAKÓW

        • 17 października, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy"(- Edycja III), do którego przystąpiła nasza szkoła, odbył się w naszej placówce Dzień Wielkich Polaków  -  patriotyczny projekt, przybliżający uczniom sylwetki zasłużonych rodaków i budzący uczniowską kreatywność. W dniu tym to uczniowie wzajemnie od siebie dowiadywali się o wybitnych postaciach w naszej  historii lub pogłębiali swoją wiedzę o tych, o których się już uczyli. Szkolne korytarze zapełniły się zarówno naszymi monarchami, bohaterami walczącymi o wolność kraju, naukowcami, czy sportowcami, ale również twórcami polskiej kultury. Można się było natknąć zarówno na Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Ignacego Krasickiego, jak i współczesnych twórców, choćby na Olgę Tokarczuk. Nie zabrakło malarzy i przedstawicieli świata muzyki. Przebrani uczniowie na wybranych lekcjach opowiadali o prezentowanych przez nich postaciach i wyjaśniali, czemu daną osobę wybrali. Dzień ten przebiegł radośnie, towarzyszyło wszystkim dużo śmiechu, zabawy, ale i nauki.  Brali w nim udział chętni  uczniowie klas IV-VIII  (i dzieci chętne klas I-III).  W następnym roku znowu będą mogli chętni uczniowie w ten sposób przybliżać innym uczniom postacie bohaterów polskiej historii.

             

        • Żywe Lekcje Historii "Z kulturą mi do twarzy"

        • W dniach 3 i 4 października b. r. zagościli w naszej szkole, na zaproszenie p. Ireny Nowak, w związku z przystąpieniem naszej szkoły do III Edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy", rycerze z Bractwa Kerin. Uczniowie klas 4-8 dzięki temu uczestniczyli w zajęciach, które w sposób bardzo obrazowy i interaktywny przybliżyły im wiele aspektów historii od czasów starożytnych po II wojnę światową. Członkowie Bractwa przywieźli ze sobą mnóstwo rekwizytów, które ubarwiły zajęcia. Uczniowie wraz z gośćmi odwiedzili w trakcie spotkań starożytną Grecję i Persję, tworzące się państwo polskie i prześledzili dzieje naszego godła państwowego, przypomnieli sobie dogłębniej życie i zwyczaje rycerskie, a następnie szlacheckie, w tym przyczyny zmierzchu potęgi naszego państwa. Prześledzili czasy zaborów i przyczyny , które pozwoliły Polakom odzyskać niepodległość w 1918r. Ósme klasy zapoznały się z przebiegiem II wojny światowej i polityką względem ludności podbitych ziem. W sumie było 7 spotkań. Wielu z uczniów bezpośrednio występowało na scenie. Mieli możliwość włożenia zbroi, stroju historycznego, wzięcia do ręki miecza, tarczy, szabli, włóczni czy topora, wcielić się w różne postacie historyczne lub symboliczne, co dodawało jeszcze atrakcyjności tym lekcjom. Niestety, pogłębianie wiedzy w tak ekscytującej, a często radosnej atmosferze, zawsze przerywał dzwonek… Ale to nie koniec – jednak trzeba będzie poczekać do przyszłego roku na dalszą podróż w przeszłe czasy z Bractwem Kerin, które w tym roku obchodziło 25-lecie swojej działalności.

          Żywe Lekcje Historii "Z kulturą mi do twarzy"

      • "Nasza szkoła bierze udział w programie ekologicznym Kubusiowi Przyjaciele Natury"

        • Pożegnanie z Mydelniczką - klasy młodsze

        • Wzruszeniom nie było końca... Do zobaczenia za rok!!!

        • Pożegnanie z Mydelniczką - klasy 8

        • Niezapomniane  Wzruszające  Piękne
          Żegnamy się z nadzieją na spotkanie
          To był piękny rejs po oceanie teatru jachtem MYDELNICZKA   
          Dziękuję   Magdalena Dyniewicz

        • WIERSZ NARZĘDZIEM DO NAUCZANIA JĘZYKA OBCEGO

        •      W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 uczniowie klasy 4A rozwijali swoje umiejętności językowe w nowatorski sposób – poszerzali kompetencje z zakresu posługiwania się językiem angielskim za pomocą wierszy. Odbywało się to w ramach innowacji programowo-metodycznej w czasie lekcji. 
              Celem było pokazanie wiersza jako wartościowego źródła do nauki języka obcego, mającego wpływ na kształcenie sprawności językowych. Poprzez takie uatrakcyjnienie sposobu uczenia się języka uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności organizowania własnej pracy, kreatywnego rozwoju swoich zdolności i umiejętności językowych w oparciu o łatwo dostępne źródła literackie, prezentacji swoich dokonań na forum klasy, pokonywania tremy oraz odniesienia sukcesów i wzmocnienia samooceny.
              Innowacja składała się z trzech etapów. Najpierw uczniowie wybierali jeden wiersz  z anglojęzycznej literatury dziecięcej, który chcieliby zaprezentować na forum klasy (indywidualnie lub w parze). Następnie pracowali nad słownictwem zawartym w wybranym wierszu, prawidłową wymową, recytacją i interpretacją – przy wsparciu nauczyciela podczas regularnych konsultacji oraz wykorzystaniu otrzymanych wskazówek podczas pracy samodzielnej w domu. Pracę każdego dziecka zwieńczył występ przed publicznością oraz podanie klasie wybranego słownictwa  z wiersza, które potem było utrwalane za pomocą różnych ćwiczeń leksykalnych oraz w formie gier i zabaw językowych. 
              Zastosowane formy i metody pracy zwiększyły motywację dzieci do nauki angielskiego, a uczniowie przezwyciężyli blokady w posługiwaniu się językiem, wzbogacili zasób słownictwa, utrwalili poprawną wymowę oraz wzmocnili poczucie wiary we własne możliwości. 


           

        • „JEDEN TAG VON FRÜH BIS SPÄT DRINGT DAS DEUTSCHE IN UNSERE WELT!” NIEMIECKI WOKÓŁ NAS

        • Realizując w drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 innowację programowo-metodyczną uczniowie klas 8D i 8G poszerzali swoją wiedzę z zakresu krajoznawstwa i kulturoznawstwa krajów niemieckiego obszaru językowego.
              Głównym celem innowacji było doskonalenie kompetencji językowych z zakresu posługiwania się językiem niemieckim, rozbudzanie u uczniów ciekawości oraz rozwijanie umiejętności  organizowania własnej pracy i współpracy w grupie. 
              Po ustaleniu składu grup uczniowie wybrali obszar tematyczny, nad którym chcieliby pracować oraz dokonali wstępnego podziału zadań. Następnie wykorzystując różne dostępne źródła poszukiwali ”języka niemieckiego” w życiu codziennym – zbierali informacje i dokumentowali swoją pracę. Przygotowania do prezentacji na forum klasy odbywały się przy wsparciu nauczyciela przedmiotu podczas regularnych konsultacji oraz wykorzystaniu otrzymanych wskazówek podczas pracy w domu. W ustalonym terminie każda z grup zaprezentowała wyniki swojej pracy wraz z kluczowym słownictwem nawiązującym do wybranego obszaru tematycznego. 
              W taki nowatorski sposób uczniowie mieli możliwość wykorzystania języka w praktyce oraz pracy nad rozwojem kreatywności i zainteresowań językowych. Wzbogacili zasób słownictwa i wiedzy ogólnej, utrwalili poprawną wymowę, rozwijali umiejętność współpracy w grupie i prezentacji wyników wspólnej pracy. Dzięki możliwości pokonania tremy i odniesienia sukcesu wzmocnili poczucie wiary we własne możliwości  oraz  satysfakcję z pogłębiania znajomości języka niemieckiego. 

          Deutsche Chemie und Pharmazie.ppsx

          Kosmetika.ppsx

          Lebensmittel.ppsx

          Motoriserung.ppsx

        • Ożywiamy książki

        • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 2e realizowali innowację pedagogiczną pt. Ożywiamy książki. Celem innowacji była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijanie ich wyobraźni. Zadaniem uczniów było ożywienie okładki przeczytanej książki oraz zachęcenie innych do zapoznania się z nią.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji innowacji pedagogicznej.

          https://www.youtube.com/watch?v=q_dM_7P-sSk

      • Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe 4.0

    •  

       

      • "FIND YOUR HOBBY TEEN TWIN"

      • Uczniowie klasy 8d pragną się z Wami podzielić swoimi emocjami i pracą włożoną w realizację międzynarodowego projektu eTwinning "FIND YOUR HOBBY TEEN TWIN", który realizowali w tym roku szkolnym na międzynarodowej platformie Twinspace.

        Poniżej multimedialna relacja z projektu.

        Życzymy miłego oglądania smiley   

        GOOD JOB TEAM!

        Dumne z uczniów autorki projektu:

        Wioletta Bałazy i Iwona Lewocik

         

        https://eus-www.sway-cdn.com/sway/v1.0/CHzPGxjN0VtNyqpT/thumbnailImage?imageId=SlUg8kPFUmgNJ0&width=600&height=180&isPreview=false

        Międzynarodowy projekt e-Twinning w SP 312 „Find your hobby Teen Twin”

        Projekt polega na nakręceniu przez uczniów krótkich filmów o ich zainteresowaniach.

        Przejdź do tego Swaya

        • INNOWACJA PEDAGOGICZNA "TEATR SZKOLNY"

        • Teatr szkolny odgrywa doniosłą rolę w życiu dzieci i młodzieży. Integruje, otwiera na innych ludzi, kształtuje twórcze postawy, rozwija wyobraźnię, uczy abstrakcyjnego myślenia, planowania pracy, ale też oswaja ze sztuką, daje poczucie wspólnoty, rozwija pasje, talenty i zainteresowania młodych wychowanków.
          Teatr szkolny ma trzymać się jak najdalej od teatru profesjonalnego i jego zasad, a być przede wszystkim miejscem wychowania ludzi kreatywnych, otwartych, aktywnych, zaradnych, świadomych swojej wartości, potrafiących wyrażać się za pomocą języka sztuki. Obszerniej opisała to zjawisko p. Magdalena Dyniewicz (autorka innowacji, nauczyciel SP 312, dyplomowany instruktor teatralny) w artykule Zabawa w teatr, który ukazał się w kwietniowym numerze czasopisma dla nauczycieli i dyrektorów Życie Szkoły.
          Program innowacji stanowi propozycję wprowadzania uzdolnionej młodzieży w świat teatru poprzez pobudzanie aktywności i spontaniczności w zdobywaniu kolejnych  umiejętności. Jego główne założenie to przygotowanie młodych wychowanków do świadomego uczestniczenia w kulturze.


          W zamierzeniu cotygodniowe spotkania mają stać się dla członków utworzonej grupy teatralnej niezapomnianą przygodą, dostarczać różnorodnych przeżyć, dawać możliwość samorealizacji i uczyć współpracy z innymi. W pracy z dziećmi zaplanowano stosowanie atrakcyjnych metod i form pracy, a także wykorzystywanie różnorodnych materiałów i środków (audiowizualnych, plastycznych, muzycznych).
          W czasie zajęć warsztatowych wszyscy uczestnicy będą stawiani w różnych rolach tak, aby każdy z nich mógł być aktorem, reżyserem, scenografem, widzem. Zajęcia prowadzone w ramach innowacji mają być dla dzieci przede wszystkim ZABAWĄ W TEATR.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg - Zarembiny
      • 022 671-11-66 - SEKRETARIAT 022 613-93-44 - SP 312 UMIŃSKIEGO 11 FAX 022-672-19-50
      • ul. Umińskiego 12, 03-984 Warszawa Poland
      • GODZINY PRACY SEKRETARIATU PRZYJĘCIA INTERESANTÓW: 8.00-10.00 i 12.00-16.00
  • Galeria zdjęć

      brak danych