STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
WIZYTA PANI WICEPREZYDENT M.ST. WARSZAWY RENATY KAZNOWSKIEJ I INNYCH GOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Dnia 12 lutego 2024 roku odwiedzili nas przedstawiciele władz miasta, a także osoby związane z przeprowadzoną termomodernizacją budynku szkolnego przy ulicy Umińskiego 12. Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć:
- Panią Renatę Kaznowską - Wiceprezydent m.st. Warszawy
- Panią Bożenę Przybyszewską - Zastępczynię Burmistrza dzielnicy Praga-Południe
- Pana Leszka Drogosza - dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy
- Panią Marię Zdunowską - Naczelniczkę Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy, Wydział Zrównoważonego Rozwoju
- Panią Aleksandrę Wilską - Naczelniczkę Wydziału i Wychowania Praga-Południe
- Pana Arkadiusza Bacińskiego - Inspektora ds. inwestycji i remontów, Miejskie Biuro Finansów Oświaty m.st. Warszawy, Dział Organizacyjno-Prawny
- Panią Izabelę Kudlak - Kierownika Budowy NAFIBUD S.A.
- Pana Piotr Samsela - Kierownika ds. Controllingu ALULOGIC S.A.
- Pana Pawła Gilewskiego - Kierownika Projektu, Departament Współpracy Międzynarodowej i Ekspertyz w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Spotkaniu towarzyszyła Pani Katarzyna Lipińska - przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 312.
Gości przyjęła Pani Ewa Adamska - dyrektor szkoły, Pani Agnieszka Ławida - wicedyrektor, Iwona Kołodziejczyk i Małgorzata Urbaniak - kierowniczki gospodarcze w naszej placówce.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane efekty przeprowadzonej termomodernizacji - wymiana okien i drzwi wejściowych, stolarki okiennej, lamp oświetleniowych na LED, węzła ciepłej wody użytkowej, pieca C.O., założenie dodatkowych paneli fotowoltaicznych, wyczyszczenie i odświeżenie elewacji na budynku. Uczestnicy spotkania omówili szczegółowo rozwiązania, jakie zastosowano podczas remontu oraz korzyści płynące z ich realizacji.
W tym dniu w czterech oddziałach naszej szkoły: 7b, 7d, 7f i 8c odbyły się warsztaty na temat energooszczędności, które przeprowadził Pan Paweł Gilewski - eko-edukator z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Dodatkowo zajęcia w jednym z tych oddziałów - 8c obserwowała Pani Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Zajęcia przeprowadzono w kl. 7f i 8c pod opieką Pana Piotra Dylewskiego - nauczyciela matematyki, informatyki i muzyki oraz w klasach 7b i 7d pod opieką Pani Katarzyny Kaczor - nauczycielki matematyki i fizyki w naszej szkole. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat rodzajów i źródeł energii oraz sposobów jej oszczędzania w budynkach szkolnych. Podczas zajęć zwrócono uwagę na różne ważne aspekty:
- oszczędzając energię, możemy też zaoszczędzić pieniądze;
- zasoby naturalne Ziemi, z których korzystamy produkując energię, są ograniczone i w którymś momencie może ich po prostu zabraknąć; oszczędzając energię spowalniamy proces zubożania zasobów naturalnych;
- jeśli zużywamy mniej energii to elektrociepłownie mogą zmniejszyć swoją produkcję, a tym samym zmniejszyć emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery, co za tym idzie - spowolnić globalne ocieplenie.
Realizowany przez Urząd m.st. Warszawy projekt o energooszczędności ma na celu wyrobienie wśród młodych ludzi dobrych nawyków, np. wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia; wyłączanie sprzętów po skończonych zajęciach; zwrócenie uwagi czy kaloryfery czy nie są zastawione meblami lub przyrządami szkolnymi; rozsądne korzystanie z wody, niezostawianie lecącej wody, kiedy nie ma takiej potrzeby itd.
Lekcje te z pewnością przyczyniły się do wzrostu świadomości naszych uczniów na temat energooszczędności.
Dziękujemy za odwiedziny naszej szkoły przez tak szczególnych gości.
22
Spotkanie z policją
Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu rodziców jednego z uczniów, dzieci z klasy 5D odwiedziły pobliską komendę policji. Podczas spotkania przybyli poznali arkana pracy policjantów i policjantek, poznali policyjne narzędzia pracy oraz obejrzeli prezentację o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą internetowa mowa nienawiści. Na sam koniec piątoklasiści zapoznali się z policyjnym psem tropiącym i na własne oczy przekonali się o jego nieprzeciętnych umiejętnościach.
10
Termomodernizacja w SP 312
W ramach realizacji projektu pt. „Termomodernizacja 6 wybranych budynków oświatowych na terenie m.st. Warszawy” i dzięki wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków z Unii Europejskiej w lipcu 2023 roku rozpoczęła się termomodernizacja naszej placówki.
W budynku szkoły wymieniono stare oświetlenie na bardziej nowoczesne, energooszczędne, ekologiczne i wydajne, wymieniono okna i drzwi zewnętrzne na wykonane z najlepszych polskich profili systemów aluminiowych. Docieplono stropy ostatniej kondygnacji, dach i ściany zewnętrzne sali gimnastycznej, rozbudowano instalację fotowoltaiczną, zmodernizowano węzeł ciepłej wody użytkowej. Elewacja budynku została oczyszczona i odnowiona. Największym przedsięwzięciem tej termomodernizacji była wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
Szkoła przystępując do Programu Środowiska Energii i Zmiany Klimatu dofinansowanego ze środków budżetu Państwa pt. „Poprawa efektywności energetycznej wybranych budynków szkolnych na terenie m.st. Warszawy”, uzyskała dodatkowe dofinansowanie.
Dziękujemy Wydziałowi Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga-Południe za nadzorowanie termomodernizacji naszego budynku szkolnego oraz Miastu Stołecznemu Warszawy za sfinansowanie remontu.
Dziękujemy również firmom wykonawczym: Alulogic sp. z o.o. - producentowi stolarki aluminiowej i Nafibud S.A. za przeprowadzenie termomodernizacji naszej szkoły.
Efektem przystąpienia SP 312 do projektów są mniejsze wydatki na energię elektryczną, lepsze utrzymanie ciepła w budynku, zmniejszenie hałasu, doświetlenie sal lekcyjnych i korytarzy, a tym samym stworzenie lepszych warunków do nauki dla naszych uczniów.
42
Archiwum Aktualności