• "Idealna świetlica stymuluje umysł dzieci, pozwala im rozwijać swoje umiejętności oraz wiedzę poprzez zabawę."

Jesteśmy świetlicą , która:

• Jest przestrzenią do swobodnego i bezpiecznego spędzania czasu przed, i po zajęciach lekcyjnych.
        • Wdraża do samodzielnej pracy nad zadaniami i wspiera uczniów mających trudności.
        • Rozwija zainteresowania i uzdolnienia uczniów.
        • Pomaga rozwijać kompetencje społeczne.
        • Uczy szacunku do drugiego człowieka.

Wśród codziennych zabaw i zajęć tematycznych, realizowanych według tygodniowych planów pracy w świetlicy, znajduje się wiele różnych form zajęciowych: gry i zabawy grupowe w świetlicy, zajęcia plastyczno- techniczne, zajęcia muzyczne (śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, zabawy przy muzyce), zajęcia stolikowe (gry planszowe, układanki), zajęcia literackie (wspólne czytanie, wykonywanie ilustracji do utworów), zajęcia audiowizualne (oglądanie bajek i filmów), zagadki, łamigłówki, zajęcia sportowe   i ruchowe na świeżym powietrzu, turnieje sportowe.

Ponadto:

• Wdrażamy  programy prozdrowotne, proekologiczne i profilaktyczne.
        • Od kilku lat uczestniczymy w autorskim projekcie Pani Małgorzaty Czerwińskiej       „ Stokrotka"  - polegającym na współpracy z Domem Pomocy Społecznej im. Matysiaków.
        • Jesteśmy organizatorami wielu akcji charytatywnych. Sami włączamy się w wiele różnych przedsięwzięć.
        • Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji POczytajMY, Kreatywne Prace plastyczne, oraz w wielu innych projektach o tematyce plastycznej, czytelniczej, sportowej, ekologiczne,
        • Uczniowie biorą udział w wielu konkursach organizowanych przez wychowawców świetlicy jak i konkursach międzyszkolnych, dzielnicowych
          i  ogólnopolskich.

Nauczyciele świetlicy w swojej pracy zwracają uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb, przekonań  i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemocy, panowania nad emocjami, jak również na upowszechnienie zasad kultury osobistej. Wdrażają uczniów do przestrzegania regulaminu świetlicy i starają się wyrobić u dzieci nawyk utrzymywania porządku i troski o wspólne zabawki i wyposażenie świetlicy.

Świetlica zapewnia opiekę w godzinach 7.30 - 17.30

Plan dnia klas 1-3* :

7.30-8.00 – Schodzenie się dzieci do świetlicy. Gry i zabawy w gronie kolegów i koleżanek.
        8.00-9.30 - Gry planszowe, konstrukcje z klocków. Możliwość wyjścia do sklepiku szkolnego ( 9.00)  i biblioteki. Drugie śniadanie.
        9.30-10.30 - Zajęcia dydaktyczno – wychowawcze wynikające z tygodniowego planu pracy.
        10.30- 11.30 - Swobodne zabawy według zainteresowań dzieci. Jeśli sprzyja pogoda jest to  wyjście na boisko szkolne lub plac zabaw.

11.30-12.00 – schodzenie się dzieci II zmiana.

12.00- 14.00 – wyjście na obiad klas I –III  według harmonogramu

Po obiedzie:

- popołudnie z książką,

- słuchanie słuchowiska,

- odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej,

W zależności od godziny powrotu ze stołówki
        ok.13.00-14.30
        - W zależności od warunków atmosferycznych pobyt na szkolnym placu zabaw lub boisku.

14.30-15.00 - Zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci:  plastyczne, techniczne, umuzykalniające, teatralne, komputerowe, sportowe.

15.00-16.00 - Możliwość odrobienia prac domowych, zajęcia wspomagające.
        16.00-17.30 - Gry i zabawy w gronie kolegów i koleżanek: gry planszowe, konstrukcje z klocków. Projekcja filmów edukacyjnych i dziecięcych.

* Przedstawiony plan dnia ma charakter orientacyjny i może ulec zmianom czasowym w zależności od warunków pogodowych, frekwencji dzieci , obecności nauczycieli czy planu imprez przypadających w danym okresie kalendarzowym.