Podczas lekcji Informatyki uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w technologii druku 3D. Zajęcia z wykorzystaniem tego typu drukarki rozwijają krytyczne i kreatywne myślenie oraz uczą samodzielnego rozwiązywania problemów. Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D niewątpliwie służą rozwojowi wyobraźni przestrzennej uczniów, abstrakcyjnego myślenia, a także poszerzeniu wiedzy z zakresu zasad konstrukcyjnych oraz sprawiają, że na twarzach uczniów pojawia się uśmiech.
PRÓBNA EWAKUACJA Z BUDYNKU A I B W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 312
Dnia 24 września 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 312 przy ul. Umińskiego 11 i 12 miała miejsce próbna ewakuacja z budynku A i B. Próbna ewakuacja to specjalne ćwiczenia, które pozwalają usprawnić procedurę opuszczania szkoły w razie pożaru lub innego zagrożenia. Dla społeczności szkolnej to bardzo ważne ćwiczenia. Jak co roku wszystko przebiegło bez zastrzeżeń pod okiem Dyrekcji SP 312 i zespołu ds. bezpieczeństwa. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły należą się ogromne brawa za sprawne, bezpieczne i udane ćwiczenia.
9
Test Coopera 2024
29 września na bieżni przy ul. Sosnkowskiego 3 można było sprawdzić swoją wytrzymałość w 12 minutowym biegu lub marszobiegu. Test Coopera odbywa się dwa razy do roku – sesja jesienna i wiosenna. Zachęcamy, aby chociaż raz spróbować i sprawdzić swoje możliwości. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników. Karolina, Antek, Natalia, Oskar, Blanka, Maja, Ula, Maja, Kacper, Ala, Marysia, Nina, Amelia, Nikola, Roksana – brawo za zaangażowanie!
47
Za nami pierwszy miesiąc w „Zeróweczkach”
Za nami pierwszy miesiąc w „Zeróweczkach”. Wrzesień obfitował w zajęcia integrujące zespół klasowy oraz poruszające szeroko pojęte bezpieczeństwo. Dzieci zapoznały się z zasadami obowiązującymi na terenie klasy, szkoły, placu zabaw. Uczestniczyły w próbnej ewakuacji oraz w spotkaniu z policjantem. Wszystko po to, aby bezpiecznie i szczęśliwie spędzać czas w ciągu całego roku szkolnego, czego życzymy całej społeczności szkolnej.
Danuta Pastor i Mirosława Szubra
8
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE
Wszystkie sale świetlicowe 1, 2, 3 i 34 biorą udział w najpopularniejszym projekcie edukacyjnym KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE. Fotorelacja z efektów twórczości dziecięcej już wkrótce.
APEL NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA DLA ODDZIAŁÓW 4-8
16.09. 2024 r. w SP312 odbył się apel dla klas 4-8 dotyczący bezpieczeństwa w szkole, w drodze do szkoły oraz zasad próbnej ewakuacji z budynku. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy. W SP 312 bezpieczeństwo uczniów odgrywa ogromną rolę. Wkrótce odbędą się również spotkania i pogadanki w klasach I-III i w świetlicy szkolnej. #bezpieczeństwo
5
Zajęcia na temat bezpieczeństwa
Dnia 19.09.2024 r. w oddziałach „0” odbyły się zajęcia na temat bezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się jak zachować się w czasie zagrożenia i podczas próbnej ewakuacji, jak przeciwdziałać agresji i wiele innych ważnych rzeczy w zakresie bezpieczeństwa. 👏👍
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 7
Projekt edukacyjny SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ
PODRĘCZNIKI I PROGRAMY NAUCZANIA 2024/2025
Karta Ucznia w roku szkolnym 2024/2025
Aby otrzymać Kartę przed 01.09.2024, złóż wniosek do 30.06.2024 r.
W roku szkolnym 2024/2025 Karta Ucznia nie będzie wydawana posiadaczom e-legitymacji z wgranym uprawnieniem do przejazdu WTP (uczniowie klas pierwszych, dzieci, które zmieniły szkołę oraz te, które zgubiły legitymację papierową i otrzymały nowy dokument).
E-legitymacja jest potwierdzeniem uprawnienia do bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym.
Wyrobić nową lub przedłużyć już posiadaną Kartę Ucznia można na kilka sposobów podanych poniżej.
- Poprzez elektroniczny Punkt Obsługi Pasażerów (e-POP).
Wejdź na stronę https://e-pop.wtp.waw.pl i wypełnij wniosek o Kartę Ucznia. Przygotuj zdjęcie dziecka* oraz:
- skan ważnej legitymacji szkolnej z wpisanym numerem PESEL, a w przypadku braku legitymacji – skan zaświadczenia wydanego przez szkołę, zawierającego:
- adres zamieszkania ucznia,
- informację o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym,
- numer PESEL.
Złożenie wniosku za pośrednictwem e-POP możliwe jest jedynie przez posiadaczy Profilu Zaufanego (dzieci, które ukończyły 13 lat i posiadają Profil Zaufany mogą złożyć wniosek samodzielnie).
Karta wysyłana jest na wskazany we wniosku adres zamieszkania (za pośrednictwem Poczty Polskiej).Wybierając odbiór karty w dowolnym POP, po zaakceptowaniu wniosku przez pracownika ZTM, otrzymasz maila z informacją, że wniosek został przyjęty i należy odebrać Kartę.
- Za pośrednictwem linku elektronicznego otrzymanego ze szkoły, do której uczęszcza Uczeń.
Potrzebne dokumenty:
- numer obecnej Karty Ucznia (nie dotyczy pierwszej karty),
- zdjęcie* dziecka.
Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie jego złożenia,
a później informację o jego rozpatrzeniu.Nową Kartę Ucznia odbierzesz w szkole po otrzymaniu wiadomości z sekretariatu o jej dostarczeniu.
3. Bezpośrednio w Punkcie Obsługi Pasażerów.
Potrzebne dokumenty:
- ważna legitymacja szkolna z wpisanym numerem PESEL, a w przypadku braku legitymacji z powyższymi danymi zaświadczenie wydane przez placówkę, zawierające:
- adres zamieszkania ucznia,
- informację o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym,
- numer PESEL,
- dokument potwierdzający tożsamość dziecka, a w przypadku uczniów obcokrajowców, którzy nie posiadają dokumentu potwierdzającego tożsamość, należy okazać dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL,
- zdjęcie* dziecka w formie elektronicznej lub papierowej.
- Składając wniosek papierowy bezpośrednio w szkole.
Potrzebne dokumenty:
- wypełniony wniosek (druk wniosku otrzymasz w szkole),
- zdjęcie* dziecka w formie papierowej.
*zdjęcie powinno być: legitymacyjne, wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle, aktualne (wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy); składane w formie elektronicznej: w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, wielkość pliku nie większa niż 2 MB; składane w formie papierowej: w formacie 3,5x4,5 cm.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
„Szkoła w Sąsiedztwie”
21 marca w siedzibie Fundacji Pole Dialogu odbyło się uroczyste zakończenie miejskiego projektu pt. „Szkoła w Sąsiedztwie”, którego celem było nagranie podcastu. Każda z pięciu warszawskich szkół, które brały w nim udział, przedstawiła w jaki sposób zrealizowała projekt. Pani Ola Wasążnik - koordynator projektu z fundacji wręczyła szkołom certyfikaty, a uczniom - uczestnikom projektu dyplomy. Na uroczystości była również obecna znana podcasterka - Pani Monika Adamska oraz mentorzy szkół, w tym Pan Marcel Świerkocki - mentor naszej szkoły. Dziękujemy Fundacji Pole Dialogu za tak miłe podsumowanie projektu! To był dla naszej szkoły wyjątkowy dzień ❤️❤️❤️
6
SYGNAŁY ALARMOWE
Dzień Europy 2024 w "Trzystadwunastce"
Stało się już tradycją, że co roku w naszej szkole obchodzimy Dzień Europy. W tym roku 18 marca b.r. Z tej okazji oraz w związku z udziałem naszej szkoły w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy", w tym roku zorganizowaliśmy pod nazwą „Wyspiarskie państwa Europy” konkursy: medialny i plastyczny. Europejskie państwa - wyspy przypisane zostały poszczególnym poziomom klas i tym właśnie krajom poświęcone były konkursy:
– kl. VIII – konkursy na temat ISLANDII;
- kl. VII – konkursy na temat MALTY;
- kl. VI – konkursy na temat IRLANDII;
- kl. V- konkursy na temat WIELKIEJ BRYTANII;
- kl. IV – konkursy na temat WIELKIEJ BRYTANII.
Wszyscy uczniowie klas 4-8 mogli też wykonać plakat poświęcony jednemu z naszych sąsiadów pt. „Ukraina – nasz sąsiad”.
Na poszczególnych poziomach klas zostali wyłonione prace laureackie i wyróżnione zarówno w konkursie na najciekawszy plakat o w/w państwach, jak i najlepszą pracę multimedialną „Wyspiarskie państwa Europy. Prace te można obejrzeć na stronie naszej szkoły w dziale: Dzień Europy w „Trzystadwunastce”, jak i na FB, na profilu naszej placówki.
Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy zdolności, cierpliwości i odwagi.
Organizatorzy:
Marzenna Bala, Irena Nowak, Paweł Piskorz, Joanna Ruszkiewicz-Howorko, Paweł Tkaczuk.
8
Konferencja prasowa i seminarium podsumowujące realizację projektów
15 marca odbyła się konferencja prasowa i seminarium podsumowujące realizację projektów „Poprawa efektywności energetycznej wybranych budynków szkolnych na terenie m.st. Warszawy – zakres 1” i „Termomodernizacja 6 wybranych budynków oświatowych na terenie m.st. Warszawy – zakres 2”. Projekty dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w naborze: Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych” ze środków MF EOG 2014-2021.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.:
- Pani Renata Kaznowska - wiceprezydent Warszawy,
- Pan Karol Kowalczyk - zastępca burmistrza Pragi - Południe,
-Anna Lampka-Eidrigevicius - Główna Specjalistka, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Departament Funduszy Europejskich, Wydział Funduszy Norweskich
- Pan Leszek Drogosz - zastępca dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy
- Maciej Fijałkowski - dyrektor Biura Funduszy Europejskich,
- Marta Szymczak - kierownik projektu Dział Projektów I Ekspertyz Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
W trakcie konferencji Pani Dyrektor Ewa Adamska omówiła efekty przeprowadzonej termomodernizacji w naszej szkole. Głos zabrała również Pani Katarzyna Lipińska - Przewodnicząca Rady Rodziców w SP312, która omówiła przebieg remontu z perspektywy rodzica i swoich dzieci - uczniów naszej szkoły.
Po konferencji naszą szkołę odwiedził Pan Joseph Hategekiman z Norwegii - dyrektor organizacji Terram Pacis wraz z Panią Emilią Karłowicz i Rafałem Sobczakiem z Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju, Urząd m.st. Warszawy. Goście zwiedzili naszą szkołę.
Bardzo dziękujemy Panu Karolowi Kowalczykowi - zastępcy burmistrza Dzielnicy Praga-Południe i jego zespołowi za realizację termomodernizacji w naszej kolorowej szkole.
22
Podcast pt. ”Sportowa kariera w 312”
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu pt.”Sportowa kariera w 312”, który powstał w ramach realizacji miejskiego projektu „Szkoła w sąsiedztwie” we współpracy z Fundacją Pole Dialogu.
Jesteśmy jedną z pięciu warszawskich szkół, które wzięły udział w projekcie.
Poniżej efekt trzy-miesięcznej pracy uczniów naszej szkoły z klas 6d,7b,7e i 7f , którzy z niesamowitą energią i profesjonalizmem podeszli do zadania jakim było w finale nagranie pierwszego w ich życiu podcastu na temat, który właśnie ich zainteresował - temat sportu.
Zaprosili do tego przedsięwzięcia aż pięciu gości, z którymi przeprowadzili wywiady.
Jesteście ciekawi ich pierwszej produkcji?
Zapraszamy!!!
Koordynatorki Wioletta Bałazy i Katarzyna Kaczor
KONKURS „TERMOMODERNIZACJA W KOLOROWEJ SP 312”
6 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 312 przy ul. Umińskiego 12, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i uczniom wyróżnionym w konkursie „TERMOMODERNIZACJA W KOLOROWEJ SP312”.
Podczas wręczenia nagród Pani Dyrektor Ewa Adamska i Pani Wicedyrektor Agnieszka Ławida miały zaszczyt gościć w murach SP 312 wielu wspaniałych gości:
- Pana Tomasza Kucharskiego - Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
- Panią Bożenę Przybyszewską - Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
- Pana Michała Wieremiejczyka - Radnego Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy;
- Pana Janusza Domalewskiego - Prezesa Klubu Sportowego GROM i Prezesa Spółdzielni Socjalnej 4smart
Przedstawicieli firm wykonawczych i sponsorów konkursu:
- Panią Sylwię Pawelczyk - Zastępcę Dyrektora do spraw produkcji firmy Nafibud S.A;
- Pana Piotra Samsela - Kierownika ds. Controllingu w firmie ALULOGIC sp. z o.o.
Konkurs został ogłoszony z inicjatywy przedstawicieli Szkolnego Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pani Katarzyny Kaczor, a dotyczył przeprowadzonej w 2023 roku termomodernizacji budynku szkolnego przy ulicy Umińskiego 12.
Laureatów konkursu wyłoniono z czterech następujących kategoriach:
I. PRACA PLASTYCZNA - dla oddziałów przedszkolnych i klas 1-3
oddziały przedszkolne - „0”
I miejsce - Hanna Kukurba - oddział 0a
II miejsce - Jerzy Kozłowski - oddział 0a
III miejsce - Katarzyna Zarzycka - oddział 0a
wyróżnienia - Gabriela Kowal - oddział 0a i Wojciech Leonowicz - oddział 0a
oddziały I- III
I miejsce - Natalia Kępa kl. 3b i Martyna Baranowska kl. 3b
II miejsce - Franciszek Jarząb kl. 1e i Jagoda Kania kl. 3b
III miejsce - Maria Powierża kl. 2a i Emilia Niemiec kl. 3b
wyróżnienie - Andrzej Krakowiak kl. 3e
II. FOTOGRAFIA SZKOŁY
Laureatka - Maja Surowska kl. 7f
III. FILM POKAZUJĄCY SZKOŁĘ PO REMONCIE
I miejsce - Anna Chylińska kl. 5e
II miejsce - Dorota Bieniak kl. 4f
III miejsce - Aleksandra Pałubińska kl. 7b i Wioletta Krajewska kl. 5e
wyróżnienie: Natalia Okrasa kl. 7f
IV. WIERSZ NA TEMAT PRZEPROWADZONEGO REMONTU
I miejsce - Natalia Wojewnik kl. 5a i Zofia Deleska kl. 5a
II miejsce - Zuzanna Prokopiuk kl. 5e
III miejsce - Weronika Banasiak kl. 5e, Monika Zagarłowska kl.7f
wyróżnienia - Denys Shpoltakov kl. 8a i Blyzniuk Maksym kl. 8a
Gościom dziękujemy za przybycie, a laureatom konkursu gratulujemy wspaniałych wyników!!!
3825
Prezentacja efektów przeprowadzonej termomodernizacji
W naszej placówce nadal trwa prezentacja efektów przeprowadzonej termomodernizacji budynku szkolnego. W zeszły czwartek - 29 lutego mieliśmy wielką przyjemność gościć: - Panią Agnieszkę Stryjewską - Naczelnika Wydziału Infastruktury, Urząd m.st. Warszawy, Dzielnica Praga Południe, Wydział Infastruktury dla Dzielnicy - Panią Joannę Antoszyk - Głównego specjalistę, Urząd m.st. Warszawy, Dzielnica Praga-Południe, Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy - Panią Emilię Karłowicz - Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, Urząd m.st. Warszawy - Pana Rafała Sobczaka - Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, Urząd m.st. Warszawy - Pana Piotra Samsela - Kierownika ds. Controllingu w firmie ALULOGIC S.A.
3