• Praca z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo

• 07.04.2020 21:37
          • Praca z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo

Nadpobudliwość psychoruchowa nazywana inaczej ADHD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zespół cech zachowania, który dotyczy czynności psychicznych i motorycznych. Istnieją trzy grupy objawów charakterystycznych dla nadpobudliwości:

• nasilone zaburzenia uwagi, czyli niemożność jej skoncentrowania,
            • nadmierna impulsywność,
            • nadmierna ruchliwość.

Dzieci z ADHD są niespokojne, mają trudności z pozostaniem na miejscu w klasie, łatwo rozpraszają się, nie potrafią zaczekać na swoją kolej, sprawia im trudność zastosowanie się do kolejnych instrukcji. Często przerzucają się z jednej działalności do drugiej, są nadmiernie gadatliwe, przeszkadzają innym, wydaje się, że nie słuchają tego, co się do nich mówi.

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

Pamiętaj, że zachowanie Twojego dziecka to nie jest jego zła wola, lecz objaw nadpobudliwości psychoruchowej. Jednak należy pamiętać, że ADHD to problem, a nie wymówka- należy odróżnić zachowania dziecka spowodowane nadpobudliwością od nieposłuszeństwa czy niechęci. Jeśli Twoje dziecko jest nadpobudliwe psychoruchowo, pamiętaj, że:

• Twoja reakcja na jego niewłaściwe zachowanie powinna być: szybka (natychmiast po przewinieniu), skuteczna ( doprowadzona do końca), sprawiedliwa ( odpowiednia do przewinienia tzn. nie zabieraj mu wszystkich przyjemności, bo nie chciało posprzątać pokoju – to zbyt surowa kara ani nie zakazuj obejrzenia jednaj bajki, bo pobił kolegę- twoja reakcja jest zbyt łagodna) , słuszna ( związana z rzeczywistym przewinieniem dziecka), słowna ( kary cielesne to nie metoda wychowawcza), stanowcza ( to Ty decydujesz o zasadach w domu).
            • Nie prowadź długich dyskusji- dziecko powinno mieć możliwość wypowiedzenia się na temat zaistniałej sytuacji, nie dyskutuj jednak na temat zasadności reguł i poleceń. Jeżeli czasem wydaje Ci się to konieczne, przeprowadź rozmowę w spokojnej atmosferze, a nie bezpośrednio po niepożądanym zachowaniu.
            • Powiedz jak dziecko powinno się zachować, zanim zrobi coś nie tak.
            • Oceniaj zachowanie swojego dziecka, a nie jego osobę( „nie podoba mi się, że głośno krzyczałeś na ulicy…, A nie: „jesteś koszmarny”), pokaż jak naprawić zło, pozwól mu ponieść konsekwencje swego zachowania.
            • Nie słuchaj protestów, krzyków, niegrzecznych słów- spokojnie powtórz polecenie kilka razy, odeślij do bezpiecznego, cichego, nudnego miejsca na kilka minut, aż przestanie się złościć lub płakać.
            • Przekazuj konkretne, rzeczowe komunikaty- pamiętaj, że nadpobudliwemu dziecku łatwiej coś zrobić niż nie zrobić ( ogranicz zakazy do minimum- mów: „zachowuj się cicho”, a nie „nie krzycz”)
            • Nie wypowiadaj polecenia, jeśli nie wiesz czy je wyegzekwujesz i wtedy, gdy dziecko nie może się oderwać od tego, co w danej chwili robi.
            • Wypowiadaj swoje polecenia stanowczo, a nie w formie próśb czy pytań, w danej chwili wydawaj tylko jedno polecenie i poproś dziecko, by je powtórzyło.
            • Gdy odrabia lekcje lub się uczy, wybierz mu cichy, spokojny kąt z dobrym oświetleniem, wyznacz mu stały czas na naukę, sprawdź czy ma potrzebne przybory, dopilnuj by na biurku leżało tylko to, co będzie mu w tej chwili potrzebne.
            • Zapytaj swoje dziecko, co jest zadane, czy wie, co ma zrobić ( jeśli nie-zasugeruj kontakt z kolegą).
            • Przejrzyj zadanie domowe, ale go nie rób.
            • Nawiąż stały kontakt z wychowawcą, nauczycielem i kontroluj, a potem omawiaj z dzieckiem jego przygotowanie do lekcji.
            • Sprawdź jak najkorzystniej uczy się Twój syn czy córka( czy łatwiej zapamiętuje słysząc czy widząc informacje).Dostosuj metodę uczenia się do możliwości i preferencji dziecka.

GDZIE MOŻNA ZNALEŻĆ POMOC?

1. Poradnia Psychiatryczna dla Dzieci i Młodzieży Instytut Pediatrii CZD al. Dzieci Polskich 20  tel. 22 815 71 61
            2. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodziezy ul. Paca 40  tel. 22 810 44 36
            3. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodziezy ul. Jagiellońska 34,        Tel. 22 619 42 31
            4. Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 16 ul. Siennicka 40